piątek, 20 lutego 2015

Co to jest łupież łojotokowy i jak z tym walczyć. Moje własne doświadczenia.

Jak już wcześniej wspomniałam zmagam się z dość uciążliwość przypadłością jaką jest łupież łojotokowy. Od trzech lat zmagam się z tym problemem sądzę, że jest on głównym czynnikiem wpływającym na stan mojej skóry głowy co przekłada się na stan włosów. Problemy zaczęły się na studiach gdy przyszedł czas końca trzeciego roku studiów, obrony pracy licencjackiej. Początkowo pojawiły się na mojej skórze głowy, a dokładnie na linii włosów przy czole zaczerwienienia które z czasem powiększały się i znikały w zależności od sytuacji. Były to swędzące i piekące zmiany skórne. Początkowo myślałam że to przez zmianę wody (wiadomo inne miasto na czas studiów) poszłam do dermatologa, który w zasadzie nic mi nie pomógł, a problem nadal się rozwijał. Kolejne konsultacje również nie przyniosły jakiejkolwiek poprawy oraz przepisywane na ślepo preparaty. Dopiero jakieś półtora roku wiem z czym mam do czynienia i jak walczyć z łupieżem łojotokowym.


Z definicji:


Co to jest i jakie są przyczyny?


Łupież łojotokowy jest to drobnopłatowe złuszczanie skóry gładkiej lub owłosionej skóry głowy z mniej (łupież zwykły) lub bardziej (łupież tłusty) nasilonym łojotokiem.W powstawaniu łupieżu istotną rolę odgrywa grzyb drożdżopodobny – Pityrosporum ovale (inaczej Malassezia furfur), który może także nasilać objawy łojotokowego zapalenia skóry. Do innych czynników powodujących wystąpienie łupieżu zalicza się: zaburzenia hormonalne, niewłaściwą pielęgnację włosów i skóry głowy, nadmierne nasłonecznienie, zanieczyszczenia powietrza, zaburzenia immunologiczne, stres.

Jak często występuje?

Łupież zwykły (suchy) jest częstym schorzeniem owłosionej skóry głowy. Występuje zazwyczaj u osób rasy białej, rzadko u rasy czarnej. Największe rozpowszechnienie u obojga płci występuje w wieku 10-20 lat, w okresie dojrzewania – około 50%. Łupież zwykły jest częstszy u chłopców i mężczyzn, wraz z wiekiem może się przekształcić w łupież tłusty lub utrzymywać się przez całe życie.


Jak się objawia?


Łupież zwykły (zwany suchym albo białym) obejmuje zazwyczaj owłosioną skórę głowy, może także dotyczyć brwi, pach, brody i wzgórka łonowego. Włosy stają się bardziej suche i łamliwe, nie stwierdza się ich zwiększonego wypadania. W skórze łupież zwykły występuje w postaci białych, dobrze odgraniczonych ognisk, najczęściej umiejscowionych na twarzy i kończynach. Zmiany te są częstsze u dzieci.W miarę nasilania się łojotoku łupież zwykły może się przekształcić w łupież tłusty, w którym występują uwarstwione żółte strupy i objawy stanu zapalnego, powodujące trwałe łysienie. Łupież i łojotok zmniejszają się w miarę postępującego łysienia.


Co robić w razie wystąpienia objawów?


W przypadku zaobserwowania drobnopłatowego złuszczania naskórka na skórze głowy należy w pierwszej kolejności zamienić środki kosmetyczne dotychczas stosowane na delikatne szampony, emulsje, kremy przeznaczone do pielęgnacji skóry z objawami łupieżu. Kosmetyki te najlepiej nabywać w aptece. Ponadto wysoką skutecznością w leczeniu łupieżu charakteryzuje się szampon z ketokonazolem dostępny w aptekach bez recepty w saszetkach oraz w małych pojemnikach. W przypadku braku efektu po zmianie dotychczasowej pielęgnacji włosów i zastosowaniu szamponu z ketokonazolem pacjent powinien się zgłosić do dermatologa w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.


Jak lekarz ustala diagnozę?


Lekarz ustala diagnozę na podstawie obrazu klinicznego - stwierdzenia drobnopłatowego złuszczania naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy lub skóry gładkiej innych okolic (twarz, tułów) z towarzyszącym mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. W celu wykluczenia zakażenia grzybiczego (z wyłączeniem Pityrosporum ovale – grzyba, który jest najczęstszą przyczyną łupieżu) można wykonać badanie mykologiczne. Jednak ze względu na bardzo charakterystyczny obraz kliniczny badanie to w tej chorobie wykonuje się rzadko.


Jakie są sposoby leczenia?


Leczenie łupieżu najlepiej rozpocząć od zahamowania wzrostu grzyba Pityrosporum ovale, eliminacji łojotoku i przywrócenia równowagi fizjologicznej skóry. Zastosowanie mają preparaty : przeciwłojotokowe, grzybobójcze, złuszczające, keratolityczne (usuwające warstwę rogową naskórka). Łupież zwykły wymaga kremów nawilżających lub oliwy z 3% kwasem salicylowym oraz delikatnych szamponów. W przypadku łupieżu tłustego należy stosować kremy i płyny zawierające leki przeciwgrzybicze z grupy pochodnych imidazolu.


Czy możliwe jest całkowite wyleczenie?


Stosując odpowiednie leczenie i właściwą pielęgnację skóry głowy i włosów, uzyskuje się całkowite wyleczenie, aczkolwiek u niektórych osób istnieje skłonność osobnicza do nawracania łupieżu.


Co trzeba zrobić po zakończeniu leczenia?


Po zakończeniu leczenia należy stosować profilaktykę przeciwłupieżową, czyli używać odpowiednich szamponów, emulsji, kremów, odżywek zmniejszających łojotok. Zaleca się również stosowanie środków (kosmetyków, suplementów diety) bogatych w minerały i witaminy, które właściwie odżywiają skórę i włosy. W przypadku zaburzeń hormonalnych zaleca się podjęcie odpowiedniego leczenia hormonalnego.


Co robić, by uniknąć zachorowania?


W celu uniknięcia zachorowania należy w sposób właściwy pielęgnować włosy i skórę głowy, unikać sytuacji stresowych oraz stosować dietę bogatą w witaminy i minerały. [http://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/73316,lupiez-lojotokowy]


Tak więc znając przyczynę i etiologię pochodzenia mojej choroby mogłam przystąpić do działania. Pani profesor przepisała mi Travocort krem/ maść doraźnie oraz mój najwspanialszy ratunek, a zarazem udręczenie ponieważ przy każdym myciu (czasem co drugie) muszę stosować szampon Pirolam, który rewelacyjnie działa na skórę mojej głowy lecz niestety jest to szampon przeciw łupieżowy czyli silnie wysuszający co sprawia, że przed każdym myciem nakładam preparaty silnie nawilżające (nigdy odwrotnie ponieważ wtedy problem ze skórą głowy nawraca o wiele szybciej) . Sama również zaczęłam szukać innych rozwiązań. W internecie znalazłam coś takiego jak SALICYLOL (kwas salicylowy + olej rycynowy) płyn na skórę i muszę przyznać, że po połączeniu płynu na skórę z pirolamem powoli udało mi się okiełznać moją chorobę. Mam zamiar jeszcze wypróbować działanie białej glinki, mydlnicy lekarskiej oraz jasnotę białą ( poleconą przez Ewę:) ) 

Pozdrawiam 

K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz